Здравен Пътеводител

„Холестерол“: враг или верен приятел на тялото ни?

Холестеролът е мастна субстанция, която се произвежда от страна на тялото ни и присъства във всяка жива клетка на човешкото тяло. Основната част от холестерола в кръвоносната ни система се произвежда от черния дроб, а останалата по-малка част идва от храната, която консумираме. Холестеролът е жизненоважен за правилното функциониране на организма. Той е необходим за синтезирането на редица хормони, Витамин Д и вещества, играещи важна роля в храносмилателния процес на нашето тяло.

Ако има високи нива на холестерол в кръвта ни, излишният холестерол може да доведе до образуването на мастни плаки в кръвоносните съдове. Тези плаки стесняват кръвоносните съдове и затрудняват преминаването на достатъчно кръв през артериите. Хроничното натрупване на тези плаки води до заболяване, известно като атеросклероза. Това състояние се определя като най-яркия признак на висок холестерол.

Холестеролът е едновременно “добър” и “лош”. Когато е в нормални нива, той е жизненоважен за организма ни. Но, когато концентрацията му в кръвта ни стане прекалено висока, той става тиха заплаха, която ни предразполага към сърдечно-съдови заболявания.

По-долу може да намерите три основни съвета за да се предпазите от развитието на висок холестерол:

  • Положете усилия да спазвате принципите на здравословното хранене

  • Постарайте се да поддържате теглото си в нормални граници

  • Преминете към начин на живот, който включва редовна физическа активност