Здравен Пътеводител

Наранявания на менискуса: Причини и възможности за лечение

Менискусът е структура в колянната става, която може да се разглежда като своеобразна омекотяваща и адаптивна възглавница. Разположен е в колянната става между бедрената кост и тибията. Тези две меки  тъканни структури позволяват на коляното да се движи и в същото време осигуряват защита на колянната става, като абсорбират ударите.

Всяко коляно има два менискуса с формата „С“ – един вътрешен (медиален) и един външен (латерален). Те спомагат за стабилизирането на колянната става по време на движение и предпазват от износване ставните повърхности.  

Условия, причиняващи наранявания на менискуса

Менискусните наранявания обикновено се дължат на внезапна или повтаряща се травма на колянната става. Например като:

– Спортни наранявания: Травмите на менискуса могат да възникнат по време на дейности като внезапно завъртане, рязко усукване или падане, особено при спортни активности като футбол, баскетбол, тенис, ски, волейбол.

– Прекомерно сгъване: Прекомерното сгъване на коляното, особено по време на тренировки  за повдигане на тежести или антигравитационни упражнения, може да доведе до увреждане на менискуса.

– Падания върху коляното: Паданията, директните удари върху коляното или контактът с твърд под може да доведат до разкъсване на менискуса.

– Стареене: По време на процеса на стареене тъканта на минискуса започва да се износва и става  по-уязвима. Това може да увеличи вероятността от разкъсване на менискуса.

– Повтарящo се напрежение: Дългосрочно повторение на натоварващи движения или прекомерна употреба могат да натоварят менискуса и да доведат до неговото износване. За това състояние могат да допринесат по-специално професиите или дейностите, при които коляното се натоварва прекомерно.

– Необичайни форми и позиции между костите: Необичайните форми или позиции между костите в колянната става могат да доведат до необичайно налягане върху менискуса и до нараняване.

Въпреки че уврежданията на менискала често се свързват с определено травматично събитие или дейност, понякога причината за увреждането може да не е ясна. Възможно е също така да възникне износване на менискала, особено в напреднала възраст, при дегенеративни промени и хронично претоварване.

Симптоми на Нараняване на Менискуса

Симптомите на нараняванията на менискуса могат да варират при различните хора и да се различават в зависимост от тежестта на нараняването. Въпреки това, обикновено следните симптоми се асоциират с нараняване на менискуса:

  • Болка в коляното: След нараняване на коляното може да почувствате изтръпване, пронизване или парене в коляното. Тази болка обикновено може да бъде концентрирана от вътрешната или отстрани ( външната част ) на коляното, в областта на нараняването. Болката може да се засили особено при сгъване и изправяне на коляното или при натоварване върху него. С течение на времето болката може да се засили и да затрудни движението.
  • Подуване на коляното: След нараняване на менискуса може да се появи оток на коляното. Обикновено отокът се забелязва веднага след травмата или в рамките на няколко часа. Този оток може да направи коляното ви да се чувства по-плътно и да бъде по-твърдо на допир от обичайното.
  • Усещане за блокиране или засичане: При нараняване на коляното може да изпитате усещане за прищракване, сковаване или блокиране на коляното. Това усещане може да е по-силно изразено, особено когато се опитвате да сгънете и изправите напълно коляното си.
  • Щракване или Пукане: След нараняване на коляното може да чуете вътрешно прищракване или пукане, когато се движите или навеждате. Тези звуци могат да се появят в резултат на приплъзване или изместване на части от увредения менискус вътре в ставата. Тези звуци могат да се увеличават или намаляват с течение на времето в зависимост от тежестта на нараняването.
  • Ограничаване на движенията на коляното: След нараняване на менискуса може да е по-трудно да сгъвате и изправяте коляното си. По-специално може да ви е трудно да сгъвате напълно коляното си и да сядате или да се изправяте, да изкачвате или слизате по стълби. Това ограничаване на движенията обикновено се дължи на това, че увреденият менискус пречи на нормалното движение.

Ако имате един или повече от изброените симптоми, може да заподозрите, че имате проблем с коляното. В този случай е важно да се свържете с лекар или специалист, за да прецени ситуацията. Специалистът ще определи най-доброто лечение за вас, като извърши физически преглед и, ако е необходимо, образни изследвания.

Лечение на нараняванията на менискуса: Хирургични и нехирургични варианти

Лечението на нараняване на менискуса варира в зависимост от вида, размера на увреждането, възрастта, физическото състояние на пациента и тежестта на симптомите. Макар че леките или умерени наранявания на менискуса обикновено могат да бъдат лекувани с нехирургични методи, в някои случаи може да се наложи хирургична намеса.

Хирургичното лечение обикновено е препоръчва в следните случаи:

  • Големи разкъсвания: Ако разкъсването на менискуса е голямо или напълно разкъсано, може да се наложи хирургическа намеса.
  • Случаи, в които увреждането е тежко: Хирургична намеса може да се наложи в случаите, когато менискусът или други структури в ставата са увредени след тежка травма.
  • Млади и активни пациенти: При млади и физически активни хора възстановяването на менискала може да бъде за предпочитане. Това защитава по-добре ставата и може да намали риска от ранен остеоартрит.
  • Блокиране или ограничаване на движението в коляното: Ако има усещане за блокиране или ограничаване на движението в коляното и това състояние не реагира на консервативното лечение, може да се може да се наложи да се направи хирургична корекция.

Операцията на менискуса обикновено се извършва посредством артроскопски метод. Това включва вкарване на камера и хирургически инструменти през малки разрези в коляното. Този минимално инвазивен подход може да намали времето за възстановяване и риска от усложнения.

Не всички случаи на увреден менискус изискват операция. Малките разкъсвания и леките симптоми обикновено могат да бъдат овладени с консервативно лечение като (почивка, физиотерапия, лекарства и др.). Планът за лечение зависи от индивидуалното състояние на пациента и характеристиките на увреждането.  Затова е важно да се консултирате с ортопед или специалист в случай при съмнение за увреждане на менискуса. Специалистът ще оцени състоянието на пациента и ще определи най-подходящите възможности за лечение.

Възможностите за нехирургично лечение на увреден менискус могат да бъдат следните:

Почивка: Почивката на увреденото коляно може да подпомогне възстановителният процес. Важно е да позволите на увредения менискус да се излекува, като избягвате прекомерна активност.

Прилагане на лед: Може да е полезно да прилагате лед на редовни интервали, за да намалите отока на коляното. Ледът може да намали болката и да контролира отока. Въпреки това внимавайте да не влизате в пряк контакт с кожата си, когато прилагате лед, и не превишавайте времето за прилагане.

Компресия: Можете да обгърнете коляното си с помощта на компресиращи дрехи, като бандажи за коляно или еластични превръзки. Това може да помогне за намаляване на отока и да поддържа коляното ви.

Повдигане: След травма на коляното можете да намалите отока, като повдигнете коляното си над нивото на сърцето. Това може да ускори оздравителния процес, като увеличи притока на кръв.

Физиотерапия: Упражненията и програмите за физиотерапия с физиотерапевт могат да помогнат за укрепване на мускулите на коляното, да увеличат гъвкавостта и да стабилизират коляното ви. Вашият физиотерапевт ще изготви за вас специфични упражнения и терапии.

Лекарства: По съвет на Вашия лекар можете да приемате лекарства с рецепта или без рецепта, за да контролирате болката и възпалението. Това често може да включва болкоуспокояващи, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) или стероидни инжекции.

Добавки с колаген или глюкозамин-хондроитин: Някои хора могат да предпочетат да използват колаген или глюкозамин-хондроитин, за да поддържат здравето на ставите. Въпреки това, въпреки че няма убедителни доказателства за ефективността на тези добавки, те могат да помогнат за намаляване на симптомите при подходящи пациенти, така че е важно да говорите с Вашия лекар и да получите информация преди да започнете приемането им.

Дали тези възможности за лечение ще бъдат ефективни или не, може варира в зависимост от вида и тежестта на увреждането и от цялостното здравословно състояние на пациента. Ако имате съмнения за увреждане на менискуса, препоръчително е да потърсите консултация от специалист ортопед или лекар и да се подложите на необходимите прегледи и образни изследвания. Точната диагноза ще помогне за определяне на подходящите възможности за лечение.

Д-р Хюсеин Гюнай

Специалист по ортопедия и травматология