Лумбалната дискова херния (известна още като „дископатия“) е състояние, при което междупрешленните дискове в лумбалната (поясната) област на гръбначния стълб се изместват или разкъсват, притискайки околните нервни структури. Тези дискове действат като „амортисьори“ между прешлените и осигуряват гъвкавост, стабилност и подвижност на гръбначния стълб. Външният им слой е твърд, но вътрешността на междупрешленните дискове съдържа меко, подобна на желе субстанция. Когато този вътрешен материал се издуе навън и/или дисковата обвивка се разкъса, може да се получи дискова херния, наличието на която може да доведе до притискане на околните нервни коренчета.
Симптоми на дисковата херния
Симптомите при наличие на дискова херния варират в зависимост от степента на херниране на диска, степента на компресия върху гръбначно-мозъчния канал, засегнатите нерви, като видовете болка могат да варират от човек на човек, но най-често срещаните оплаквания включват:
- Болката в долната част на гърба (кръста) е един от най-честите симптоми. Тя може да бъде остра, пареща или тъпа и често се засилва при движение или повдигане на тежки предмети.
- Болка, излъчваща се към крака (ишиас) – ако хернията притиска седалищния нерв, болката може да се разпространи надолу по крака, обикновено по външната или задната му част. Това състояние е известно като ишиас и най-често се усеща по-интензивно в единия крак.
- Изтръпване или мравучкане – възможно е да се появи усещане за изтръпване или мравучкане в областта на хернията, както и в бедрото, крака или стъпалото.
- Мускулна слабост – когато нервите са притиснати, това може да доведе до отслабване на мускулите, което затруднява движението, ходенето или изправянето.
- Намалени или липсващи рефлекси – в по-тежки случаи може да се наблюдава отслабване или загуба на рефлексите.
Причини за дискова херния
Различни фактори могат да допринесат за появата на това състояние, сред които са:
- Напредване на възрастта – с годините междупрешленните дискове губят своята гъвкавост и издръжливост, което ги прави по-уязвими към увреждания.
- Неправилно вдигане на тежести – ако не се използва правилна техника при повдигане на тежки предмети, натоварването върху гръбначния стълб се увеличава, което може да доведе до разкъсване на диска.
- Липса на физическа активност – заседналият начин на живот и продължителното стоене в една поза отслабват мускулите, поддържащи гръбначния стълб, което увеличава риска от дискова херния.
- Наднормено тегло – излишните килограми създават допълнителен натиск върху гръбначния стълб, като по този начин повишават вероятността от увреждане на дисковете.
- Генетична предразположеност – ако в семейството има случаи на дискова херния, вероятността за нейното развитие при следващите поколения е по-висока.
Методи за лечение на дискова херния
Подходът към лечението зависи от тежестта на състоянието, симптомите и общото здравословно състояние на пациента. Основните методи на лечение се разделят на два вида: консервативно (неоперативно) и хирургично.
1.Консервативно (неоперативно) лечение:
- Почивка – краткотрайното намаляване на физическата активност може да облекчи болката, но продължителното обездвижване не се препоръчва, тъй като може да доведе до отслабване на мускулатурата.
- Физиотерапия – специализирани упражнения помагат за укрепване на мускулите, които поддържат гръбначния стълб, подобряват стойката и намаляват натоварването върху увредения диск, което допринася за облекчаване на симптомите.
- Обезболяващи и противовъзпалителни медикаменти – нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и аналгетици могат да намалят болката и възпалението, като по този начин подобряват подвижността.
- Епидурални стероидни инжекции – при по-сериозни случаи се прилага локално инжектиране на кортикостероиди в засегнатата област, което помага за намаляване на възпалението и болковия синдром.
- Мануална терапия и масажи – когато се прилагат от опитен специалист, тези методи могат да намалят мускулното напрежение и да помогнат за облекчаване на болката, свързана с дисковата херния.
2.Хирургично лечение:
Ако консервативното лечение не дава резултат, болката продължава или състоянието се влошава, може да се наложи оперативна намеса. Основните хирургични методи включват:
- Дисцектомия – минимално инвазивна процедура, при която се премахва частта от диска, която притиска нервната тъкан. Прилагането на микрохирургични техники прави процедурата по-щадяща, а възстановяването – по-бързо.
- Ламинектомия – хирургична намеса, при която се премахва малка част от костната структура на прешлените (ламината) с цел освобождаване на притиснатия спинален нерв и намаляване на налягането в засегнатата зона.
- Замяна с изкуствен диск – при определени пациенти увреденият междупрешленен диск може да бъде заменен с изкуствен, което позволява запазване на естествената подвижност на гръбначния стълб.
Дисковата херния е състояние, което може да доведе до интензивна болка и сериозно да влоши качеството на живот, ако не се предприемат своевременни мерки. При ранно диагностициране и подходящо лечение, повечето пациенти успяват да се възстановят без нужда от оперативно лечение, но в по-тежки случаи хирургическата намеса може да бъде най-ефективното решение. Препоръчително е хората, които изпитват симптоми на дискова херния, да се консултират с опитен неврохирург. Така ще получите точна диагноза и ще бъдете насочени към най-подходящото лечение, което ще ви помогне да се възстановите и да възвърнете качеството на живота си.
Специалист по Мозъчна и Неврохирургия – Д-р Огуз ЙОЗЕЛ